A nemzetközi devizapiac hosszú múltra tekint vissza. Ahogyan fejlődtek az államközi kapcsolatok, úgy mentek végbe változások a devizaügyletek tekintetében is.
Jelenlegi arculatát az 1970-es években nyerte el, ekkor szűntek meg ugyanis a rögzített árfolyamok. Ezután alakult ki egy újszerű üzleti nyereségforrás az állandóan változó árfolyamoknak köszönhetően.
Az online forex piac forradalma a 20. század utolsó éveiben kezdődött. Az új technológiák lerombolták a gátakat, melyek a kisbefektetők és a bankközi piac közt álltak. Megnyíltak az ajtók azáltal, hogy az árjegyzők összekapcsolódtak a végfelhasználókkal. A ma már bárhol hozzáférhető online kereskedelmi platform egyfajta bejáratként szolgál a likvid devizapiacra. Az egykor bankközi irányítások alatt álló terület olyan közös üzleti mezőnnyé vált, melyben az egyéni befektetők ugyanazokat a lehetőséget kapják meg, amiket a nagy pénzügyi intézetek is.
Ráadásul a technológiai áttöréseknek köszönhetően ma már azok is élvezhetik a kereskedelmi rendszerek előnyeit, akik még csak matematikai-technikai hátterekkel sem rendelkeznek. Ma már felhasználóbarátok ezek a platformok a régi szoftverekhez képest, amikor még szükség volt némi programozói alapismeretre a használatukhoz.
Enyhe zsugorodás tapasztalható
Bár a devizatőzsde továbbra is a legnagyobb piac a világon, az elmúlt három évben csökkenés volt megfigyelhető a globális volumen tekintetében, legalábbis a Nemzetközi Fizetések Bankjának (BIS) jelentése alapján. Ebből a dokumentumból az is tisztán kiderül, hogy egyre inkább keletre tolódik az aktivitás. A számadatok szerint a globális devizapiac teljes kereskedési volumene idén áprilisban 5,1 billió dollár volt, ami valamivel kevesebb a három évvel ezelőtti 5,4 billió dollárhoz képest.
A spot devizapiacok tranzakcióját tekintve is – ahol azonnali ügyletekről beszélünk – zsugorodás volt megfigyelhető az előbb említett időszakokat összehasonlítva. Míg ez az érték idén 1,7 billió dollár volt, három éve kereken 2 billió dollárt mértek. Ez azért kiemelkedően fontos adat, mert ez volt az első csökkenés 2001 óta. Ez részben a globális átalakulásnak is köszönhető, aminek a hatására Nagy-Britannia piaci részesedése 41%-ról 37.1%-ra esett. Eközben Amerika szerepe kis mértékben erősödött, míg Japán és Kína részesedése is bővült.
A zsugorodás legnagyobb részben az olyan devizapárok csökkenésének tudható be, mint az euró/dollár, euró/svájci frank, euró/jen, illetve az ausztrál dollár/amerikai dollár. Az utóbbitól eltekintve tisztán látszik, hogy az eurónak nehéz éve volt. A BIS elemzője, Kit Juckes hozzátette, hogy „a piac gravitációs középpontja egyre inkább keletre tolódik”. Miközben a kínai jüannal folytatott kereskedés bővült, addig a dél-koreai won és tajvani dollár volumenei is erősödtek.
A dollárnak azonban továbbra is töretlen az ereje, mivel az áprilisi felmérésben az összes kereskedés 88%-ában érintett volt az amerikai fizetőeszköz. Így még mindig a zöldhasú a világ vezető devizája. Eközben az olyan feltörekvő piaci fizetőeszköz is erősödést produkált, mint a kínai jüan, mely megduplázta és ezzel 4%-ra növelte a szerepét, a nyolcadik helyre ugorva a leginkább kereskedett devizák rangsorában. Érdekesség még, hogy a jüan kereskedés 95%-a az amerikai dollár ellenében történt.
Sikeres teknőcök
Végezetül álljon itt egy sikertörténet a teknőcökről. Persze nem igazi hüllőkről van szó, hanem átlagemberekről, akik egy 14 napos tréning után sikeres kereskedővé váltak. A dolog úgy indult, hogy egy Richard Dennis nevű legendás trader meg volt győződve arról, hogy bárki lehet sikeres a tőzsdén, ha eléggé elkötelezett és a megfelelő rendszer alapján kereskedik. Úgy döntött, hogy ezt be is bizonyítja.
Mindössze két hét alatt felkészített egy különböző korú és nemű emberekből álló csoportot a tőzsdei kereskedésre, majd elnevezte őket teknőcöknek. A kísérlet meggyőző eredménnyel zárult, mert a teknőcök 4 év alatt 100 millió dollár profitot hoztak össze.
Bárki megtanulhat tehát tőzsdézni, de az emberek többsége azért nem lesz sikeres, mert alábecsülik a fegyelmezettség szerepét a kereskedésben. Egy stratégiát önmagában könnyű elsajátítani, viszont a nehezebb része az alkalmazásban rejlik. Nem véletlenül mondják, hogy a tőzsde 90%-ban pszichológia.
Az egyik teknőc, Curtis Faith – aki szintén legendás kereskedővé vált – azt mondta: „Nincs titok, ami a sikeres kereskedéshez vezet. Egy egyszerű stratégia fegyelmezett végrehajtásán múlik minden és ez mindig is így volt. Nem létezik olyan stratégia, amivel csak nyerni lehet. Minden rendszerben vannak veszteségek is. Ha eljön ez az idő, akkor is következetesen, érzelmek nélkül hűnek kell maradni a stratégiánkhoz.” Ő már csak tudja, hogy miről beszél, mivel 30 millió dollárt keresett már a tőzsdén. Faith-nek volt „hite”.
A teknőcök dollármilliókat kerestek egy 14 napos tréning után. A lehetősége mindenkinek megvan. Te képes lennél rá?
Forrás:
http://www.investor.hu/news/20160905-deviza-dollar-euro-juan-kereskedes.html