Egy kis történelem
A Hewlett-Packard (továbbiakban HP) vállalatot 1939. január 1-jén alapította Bill Hewlett és Dave Packard, 538 USD befektetéssel egy palo alto-i garázsban. A környék később az elektronika és a számítástechnika fellendülésével „Szilícium-völgy” néven vált ismertté az ide települt jelentős számítástechnikai ipar révén. Ma itt található többek között az Apple, Adobe, Google, eBay, Intel, Nvidia és a Yahoo központja. Felvirágoztatásában nem kis szerepe volt a HP-nak, így egyes vélemények szerint az a bizonyos hátsó garázs a legendás völgy születési helye.
Az első sikeres projekt a HP200A precíziós audio oszcillátor volt. Ezt a terméket 33 évig gyártották. A cég első ügyfelei között szerepelt a Walt Disney, amely 8 darab ilyen oszcillátort vásárolt. A HP forgalma az első évben nem érte el az 5.400 dollárt.
Ezt követően viszont a II. világháború elektromos eszközszükséglete felvirágoztatta az üzletágat. A vállalat 1957. november 6-án alakult nyilvános részvénytársasággá. A húszéves fennállást már globális cégként ünneplik: 1959-ben felépül egy gyár a nyugat-németországi Böblingenben és létrehoznak egy szervezetet az európai marketingfeladatok koordinálására Genfben is. Erről a két bázisról nő ki később és terjeszkedik a cég az öreg kontinensen. Az 1980-as évekre a HP világszerte meghatározó informatikai céggé vált. Ezt elsősorban folyamatos újításainak köszönhette, mely azóta is a cég alappolitikája.
Folyamatos terjeszkedést követően 2002. május 7-én létrejön a történelem addigi legnagyobb technológiai összeolvadása a HP és a Compaq egyesülésével. Ekkorra már 141 ezer munkatársat számlált a vállalat. Majd ezt követően számos céget vásároltak fel, többek között a Snapfish-t, a VoodooPC-t, az EDS-t, és a Palm Inc-et. Amíg a folyamatos fejlesztéseken és újításokon dolgoznak, addig az árakat is igyekeznek úgy alakítani, hogy minél több ember számára elérhetőek legyenek a termékek.
Friss hírek
Sokáig csak terv volt, hogy ketté válik a cég, de most már hivatalosan is elindította a hasadási folyamatot a HP, miután július 1-én benyújtotta az ehhez szükséges dokumentumokat az amerikai tőzsdefelügyelethez (SEC). A cég vezetése szerint tartható a korábban kitűzött november elsejei céldátum. A folyamat elég költséges, ugyanis közel kétmilliárd dollárt fog felemészteni.
A két teljesen különálló vállalat közül a HP Inc. a PC-és és nyomtatós vonalat viszi tovább és tartja meg a jelenleg használt tőzsdei jelzést (HPQ). Az új logót kapó Hewlett Packard Enterprise magára vállalja az összes nagyvállalati tevékenységet és új ticker (tőzsdei azonosító), a HPE alatt jelenik meg a New York-i tőzsdén (NYSE).
A HP előtt álló feladat nagyságát jól szemlélteti, hogy a két különálló egység egyenként is a Fortune Top 50-be fog tartozni. Mindkét cég nyílt részvénytársaságként fog működni és évente 55 milliárd dollár körüli éves bevételre számít. Egy ekkora szervezet kettéválasztására korábban még nem volt példa. A cég vezetői arra számítanak, hogy a szétválással növelni tudják a hatékonyságot a fókusz szűkítésével.
Együttműködés a HP és az Intel között – avagy Szuperszámítógépes szövetség
A megállapodás értelmében a HP a jövőben az Intel HPC-és (HPC = Szuperszámítástechnika) platformjára építi majd saját szuperszámítógépeit. A hardveres technológián túl a HP hozzáférést kap az Intel szoftvereihez is. A Fabric menedzsment rendszer és a Lustre elosztott fájlrendszer Enterprise Edition kiadása hamarosan megjelenik a HP kínálatában is. Az együttműködés szót ebben az esetben szó szerint kell érteni, ugyanis a technológia átadásán túl a két cég mérnökei heti rendszerességgel találkoznak és tárgyalják meg a felmerülő problémákat.
A nemrég aláírt szerződés pontosan kijelöli a HP és az Intel helyét a HPC szektorban. Az Intel szállítja az összes fontos technológiát, a HP pedig elvégzi a gyártás és a logisztika mellett az értékesítési feladatokat.
A HP toronymagasan vezet a számítógépes piacon. Egy friss felmérés szerint az első negyedévben mintegy 36 százalékos piaci részesedéssel és 911 millió dolláros bevétellel állt az élen. Az egyeduralmat jól szemlélteti, hogy a második és a harmadik helyen álló Dell és Lenovo „csak” 17, illetve 15 százalékkal rendelkezik.
Viszont az még a HP számára is kihívás, hogy a HPC piacon belül bekerüljön a nagyokhoz. Ugyanis ennek a piacnak a sajátossága, hogy a bevétel túlnyomó részét néhány nagy vásárló generálja. A HP által szállított gépek adják a Top 500-as lista 178 tagját. Viszont ezek, a lista alján és közepén helyezkednek el, a legjobb százba mindössze 6 géppel került be a vállalat, a legjobb húszba pedig egyáltalán nem. Hozzá kell tennünk, hogy egy-egy ilyen számítógép értékesítése önmagában képes a divízió mutatóit megmozgatni. Egy több tíz-, vagy akár több százmillió dolláros gép már látványos bevétel még egy olyan cég esetében is, mint a HP. A következő cél, hogy az Intel technológiájának birtokában a HP megcélozza a top 100-as telepítéseket.
Kilátások
Ami az utóbbi években még csak lehetőségnek számított a HP-nál, mostanra mind megvalósulni látszik. A korábbi terveket az előre meghatározott ütemben viszik véghez. Viszont éppen ezért kérdéses lehet a szerdai gyorsjelentés eredménye is. Hatalmas fejlődésen ment keresztül az utóbbi időben a vállalat, ugyanakkor óriási kiadásokra is szükség volt mindehhez, ami erősen lecsapolta az erőforráskészleteket. Lehet spekulálni a jelentés eredményét tekintve, de határozottan kijelenthető, hogy egy bivalyerős (vagy talán bikaerős?) vállalatról van szó, amely hosszútávon minden bizonnyal továbbra is fejlődni fog és célja a nyereség folyamatos növelése lesz.
Ezt mutatja a technikai elemzés is, jelenleg egy vételi zónában van az árfolyam egy előző jelentős emelkedést követően. Amennyiben jó eredményeket bocsájt ki a cég holnap, várhatóan újra elkezdik vásásrolni a részvényt, ami további emelkedéshez vezethet.
Ki gondolta volna közel nyolcvan évvel ezelőtt, hogy egy kis hátsó garázsból induló vállalkozás, melynek nevét pénzfeldobással döntötték el, egy ekkora, piacot meghatározó vállalattá növi ki magát. Ez volt a Hewlett-Packard rövid története és egy kis betekintés a jövőjébe.
Forrás:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hewlett-Packard
http://www.hwsw.hu/hirek/54276/hp-intel-hpc-szuperszamitogep-openpower-ibm.html
http://www.hwsw.hu/hirek/54382/hp-ertekesites-atalakitas-partner.html
http://www.hwsw.hu/hirek/53845/hewlett-packard-enterprise-logo-szakadas-meg-whitman.html